Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Sayfa: [1]
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: ORMAN HAFTASI nedir?  (Okunma Sayısı 4668 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
türkçe dostları
Yönetici
Kahraman Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2200


Türkçe'mize sahip çıkalım..


Site E-Posta
« : 01 Şubat 2010, 23:56:15 »

ORMAN HAFTASI NEDİR?

Dünyanın ciğerleri, estetik ve sanatın ilham perisi, coğrafyanın vazgeçilmezi ormanlar havayı temizlemek, yağmur toplamak, toprağın yağmurla akıp gitmesini engellemek gibi doğaya yardımcı faydalarının yanısıra ekonomik değerleri ile ülkelerin vazgeçilmezidir. Orman; hayvanların barındığı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır. Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantarlar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur. Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır.

Ağaçlar ya kendiliğinden yetişir, ya da insanların ormana diktiği fidanlardan oluşur. Ormanın küçüğüne, ağaçların seyrek olduğu yerlere koru denir.

Ormanlar ulusların yarınlarının garantisi, tabiat döngülerinin temel faktörlerinden birisidir. Ormanların korunması ulusların önde gelen gayretlerindendir.

Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır.

İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır. Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar. Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur. Ormanlar yörenin iklimim etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğukları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.

Ormanları bekleyen tehlikelerin başında yangın gelmektedir. Doğal veya yapay olarak meydana gelen yangınlar özellikle sıcak mevsimlerde önü engellenemez zararlara neden olmaktadır. Cahillik, dikkatsizlik, tedbirsizlik veya kazanç elde etmek maksadıyla kasten çıkan yangınlarda her yıl milyonlarca metrekare yeşil alan kül olmaktadır.

Maalesef yangınların istatistiğinde yıldırım gibi doğal olaylar çok az yer tutmaktadır. Yangın insan nerede ise orada başlamakta ve bitmektedir. Ev arsası için vahşice ağaç kesen insanlar ormanlara en az yangınlar kadar zarar vermektedir.

Keçi koyun gibi yaprak ve filiz yiyen hayvanlar, tırtıl gibi zararlı böcekler ormanların diğer düşmanlarıdır.

Doğa kendisini yenileyecek kadar güçlüdür. Ancak bu yenileme zaman almaktadır. Yanan sadece ağaç değildir. O bölgede yaşam sürdüren hayvanlar, insanlar ve diğer bitki örtüsüde bu afetlerden zarar görmektedir. Orman yangınlarının ekonomik zararları ise ülkeler için ciddi miktarlar tutmaktadır.

Yeşil alanların adım adım korunması mümkün değildir. Ormanı sevgi korur, eğitim korur.

Yanan ormanların yerine yenilerinin dikilmesi, fidanlıkların bakımının yapılması geniş alanlarda ciddi iş gücü, emek ve ilgi gerektirir.

Orman haftasında gönüllü kuruluşlarca yapılan dikimler neticesinde ülkemiz (Bu kadar çok orman yangınına rağmen) Avrupa’da yeşil alanları en çok genişleyen ülkeler arasındadır. Ancak bu rakam dikim için verilen emekleri alıp götürmektedir.

Yurdumuzda fidan dikim faaliyetlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri öncü durumundadır. Askerlik hizmetini icra eden her erbaş /er’in en az bir ağaç dikmesi planlanmaktadır.

TEMA vakfı dikim çalışmalarını kordine eden, eğitim veren, topladığı bağışlarla maddi destek sağlayan bir kuruluştur. TEMA vakfı toplum bilinci oluşmasında önemli bir yer tutmaktadır.

Ormanların gelecek nesillere aktarılabilmesi, yurdumuzun çöl olmaması için gayretlerin artarak devam etmesi yarınların garantisi olacaktır.
Ülkemizde ormanların korunması, ağaçlandırma işleri cumhuriyet yönetiminin ilanından sonra ele alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu. Her ilde valiler başkanlığında orman yetiştirilmesi için bir kurul vardır. Bu kurul yörede ormanların korunması ve yeni ormanlar yetiştirilmesi için kararlar alır ve uygular. Her yıl Mart ayı içinde bir haftayı Orman Haftası olarak duyurur. Haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanır. Uygun alanlar ağaçlandırılır. Yeni ormanların yetiştirilmesi için çalışmalar yapılır.
Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız.

Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın önemli bir sorunudur. Bu nedenle 21 Mart Dünya Orman Günü olarak her yıl kutlanmaktadır.

Bu hafta aracılığıyla ormanlarımızı koruyalım. Yeni ormanlar yaratalım. Gönüllü desteğimizi ömür boyu sürdürelim. 
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: